تفاوتها و شباهتهای mech و mecha

امروز راجع به تفاوت mech و mecha میخوندم ،گفتم بد نیست با شما هم درمیون بذارمش . مثل اینکه بصورت کلی به همه ی رباتها میگن mech اما بعضی افراد ترجیح میدن به اون رباتهایی که شمایل انسانی دارند بگن mecha . هر دو کلمه از mechanized مشتق میشن که به معنی وسیله ی مکانیکیه . جایی میخوندم از اونجایی که کلمه یmech ساده تره استفاده ش انگار متداولتر .
تعریفهای متفاوت و بعضا مشابهی برای این دوتا کلمه هست که حتی به نوع شرقی و غربی اشاره داره .
مثلا mecha رو میگن بیشتر ژاپنی ها و شرقیها توی انیمه و مانگا استفاده میکنن اما mech به رباتهای غربی اشاره داره

کلید واژه هایی که بواسطه ی آنها میشود ،انواع mech ها را جستجو کرد .
Battletech/mechwarrior, Robotech/Macross and Knights of Sydonia / exo armor / combat / futuristic mech

ژانر mecha در انیمه و مانگا بعد از جنگ جهانی دوم خیلی محبوب شد و شروع کرد به رشد کردن . دوتا سری داستانی بودن که خیلی روی روند این قضیه بعد از خودشون تاثیر گذاشتن . کار Osamu Tezuka  به اسم Mighty Atom که در سال ۱۹۵۲ منتشر شد . و کار دیگه برای شخصی به اسم Mitsuteru Yokoyama بود به نام Tetsujin 28-go.که هر دوتا با اسمهای انگلیسیشون خیلی مطرح شدن . اولی با اسم Astro Boy و دومی هم Gigantor که سال ۱۹۵۶ منتشر شد

چندتا از کلیدواژه ها و مدلهای مختلف mecha .
gundam mecha , anime knight armor , mobile suit , unicorn , yorha …

این کاراکتر ها از هر موجود زنده و یا سلاح و ماشین و ابزار آلاتی که انسان ساخته ممکنه برای دیزاینشون استفاده بشه ، مثلا ممکنه از عنکبوت یا سر یک گربه سان استفاده بشه ، یا حتی یک تانک داشته باشیم که دست و پا در آورده . ویا ترکیبی از موجودی افسانه ای و انسان باشه که مکانیکال شده .

یکی از انواع رباتها syborg ها هستند . مثل بقیه انواع رباتها یک تاریخچه دارن که کسی از اونها بعنوان کرکتر اصلی یا فرعی داستانش استفاده کرده ، خیلی خیلی ساده اگه بخوام این مدل رو تعریف کنم در واقع ترکیبی از یک جاندار و ربات و یا یک جاندار و بخشی که مکانیکی یا الکترونیکی و کلا صنعتیه . شاید انواع اغراق شده ی اون بیاد توی ذهنتون که به وضوح دست یا پا مکانیکی دارن ، اما حقیقت اینه که سایبرگها میتونن ظاهری کاملا انسانی داشته باشن و مثلا فقط قلبی داشته باشن که مکانیکی صنعتیه . کما اینکه الان هم بین آدمها همچین کاراکترهایی رو داریم .
اولین کاراکتر سایبرگ که خلق شده مثل اینکه برمیگرده به داستان کوتاهی از ادگار آلن پو به نام : The Man Who Was Used Up. که در سال ۱۸۴۳ نوشته شده .
داستان مردیه که توی جنگ بشدت آسیب میبینه و بعد بخشی از بدنش رو مکانیکی میکنن .
اولین کاراکتر cyborg در ژاپن ، 8man بوده که در سال ۱۹۶۳ توسط نویسنده ی داستانهای علمی تخیلی Kazumasa Hirai و مانگا آرتیستی به اسم Jirō Kuwata خلق شد .
اولین سایبرگ بین کاراکترهای دنیای کامیک استریپ آمریکایی هم Victor Stone بوده که توسط کمپانی DC ، در ۲۶ اکتبر ۱۹۸۰ اولین بار توی داستانهای این کمپانی دیده میشه . نویسنده و خالقش Marv Wolfman بوده و George Pérez هم طراحیش کرده .

دیزاین Victor Stone برای مدیومهای مختلف با توجه به محدودیتها و نوع استفاده و کارایی کرکتر 👇👇👇

شاید با خودتون بگید که رباتها و سایبرگها و کلا فضاهای این تیپی خشن و جنگی و بزن بکش و این حرفهاست . اما هر کاراکتری توی یه دسته ی خاصی قرار میگیره که اون دسته هم تقریبا همه ی سلیقه ها رو شامل میشه . فضاهای کیوت و کودک و نوجوان تا بزرگسال و … . نمونه های کودک و نوجوان یا کیوت که میشه اشاره کرد مثلا (astro boy که سایبرگ) یا حتی ( Baymax که mech ) توی انیمیشن محبوب bighero6 و یا کاراکترهای بازی (machinarium که mech) هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *